دلایل خالی شدن شارژ پاور بانک و راه های جلوگیری از آن

امروزه پاور بانک‌ها یکی از پرکاربردترین محصولات میان لوازم جانبی گوشی‌های هوشمند می‌باشند که بین کاربران هم طرفداران زیادی دارند. پاور بانک ها به این دلیل از محبوبیت زیادی برخوردار هستند که یک شارژر همیشگی برای کاربران به حساب می‌آیند که در تمام طول روز همراه آن‌ها هستند و از خاموش شدن گوشی جلوگیری می‌کنند. اما باید بدانید که پاور بانک ها هم همانند گوشی‌های هوشمند دارای باتری می‌باشند که ممکن است در صورت استفاده نامناسب و با گذشت زمان دچار مشکلاتی شوند.

باتری های پاور بانک مانند باتری های گوشی های هوشمند دارای ظرفیت های محدودی هستند که امکان دارد پس از مدتی کارایی آن‌ها کاهش یابد و با مشکل زود خالی شدن شارژ پاور بانک روبرو شوید که ما قصد داریم در این مقاله دلایل خراب شدن باتری پاور بانک و راه های جلوگیری از آن را به شما شرح دهیم تا به خوبی بتوانید از پاور بانک خود استفاده کنید.

دلایل خالی شدن شارژ پاور بانک و راه های جلوگیری از آن
دلایل خالی شدن شارژ پاور بانک و راه های جلوگیری از آن

دلایل خراب شدن پاور بانک و شارژ نشدن آن

دلایل متعددی وجود دارد که سبب خرابی پاور بانک می‌شود که همین خرابی می‌تواند شارژ پاور بانک را کاهش دهد. خالی شدن شارژ پاور بانک می‌تواند ناشی از تقلبی بودن پاور بانک یا کاهش کارایی باتری و خراب شدن آن در طول زمان باشد. البته کم شدن شارژ پاور بانک می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که ما در ادامه روش تست سالم بودن پاور بانک را به شما آموزش می‌دهیم تا در صورتی که متوجه خراب بودن پاور بانک شدید نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام کنید.

اما شارژ نشدن پاور بانک هم دلایل گوناگونی می‌تواند داشته باشد. ابتدا شما باید از سلامت کابل شارژ خود اطمینان داشته باشید. اگر کابل شما سالم است این امکان وجود دارد که سوکت شارژ پاور بانک آسیب دیده باشد. همچنین ضربه خوردن بدنه پاور بانک می‌تواند کاملا آن را از کار بیاندازد. حال در ادامه با ما همراه باشید تا روش تست سالم بودن پاور بانک و دلایل زود خالی شدن شارژ آن را برای شما شرح دهیم.

تست سلامت پاور بانک

یکی از راه های منطقی که برای تست سلامت پاور یانک به کار می‌رود بررسی ظرفیت اصلی پاور بانک و ظرفیت اسمی آن می‌باشد. برای مثال شما یک پاور بانک با ظرفیت ۸۰۰۰ میلی آمپر دارید. شما با استفاده از این پاور بانک باید بتوانید دو بار یک باتری ۳۰۰۰ میلی آمپر (جمعا ۶۰۰۰ میلی آمپر) را شارژ کنید. البته به این نکته هم باید توجه داشته باشید که هنگام شارژ مقداری از ظرفیت باتری هم هدر می‌رود که امری طبیعی است و نشان از سالم بودن پاور بانک دارد.

اما چنانچه شما با استفاده از پاور بانک ۸۰۰۰ میلی آمپر خود بتوانید تنها یک بار باتری ۳۰۰۰ میلی آمپری را شارژ کنید نشان از خراب بودن پاور بانک دارد. برای درک بهتر این موضوع فرض کنید یک پاور بانک ۵۰۰۰ میلی آمپر دارید. حال این پاور بانک با ورودی ۱۰۰۰ میلی آمپر باید در ۵ ساعت به طور کامل شارژ شود. چنانچه در ۳ ساعت شارژ شد نشان دهنده این است که ظرفیت واقعی پاور بانک ۵۰۰۰ میلی آمپر نبوده است.

با این حال علائم دیگری مانند باد کردن بدنه پاور بانک، خاموش شدن ناگهانی و قطع و وصل شدن هنگام شارژ هم می‌تواند دلایل خراب بودن پاور بانک باشد.

دلایل خالی شدن شارژ پاور بانک و راه های جلوگیری از آن
دلایل خالی شدن شارژ پاور بانک و راه های جلوگیری از آن

استفاده از کابل شارژر تقلبی و نامناسب برای شارژ پاور بانک

استفاده از کابل‌های بی‌کیفیت و تقلبی یکی از عواملی است که به مرور زمان سبب کاهش میزان شارژدهی پاور بانک می‌شود. کابل‌های تقلبی و نامناسب روند شارژ شدن پاور بانک را مختل می‌کنند که در نهایت باعث هدر رفتن انرژی و کاهش سرعت شارژ می‌شود. همچنین استفاده از کابل های بی‌کیفیت به مرور زمان به باتری پاور بانک شما صدمه می‌زند. به همین دلیل برای شارژ کردن پاور بانک حتما باید به جنس و کیفیت کابل خود توجه داشته باشید. به طور کلی ما به شما پیشنهاد می‌کنیم برای شارژ پاور بانک خود از کابل های اصل و اورجینال استفاده کنید که می‌توانید انواع کابل شارژ اورجینال را در صفحه مربوط به کایل و شارژر در سایت تکسو مشاهده نمایید.

باد کردن پاور بانک به علت خراب شدن باتری

یکی از دلایلی که شارژ پاور بانک به سرعت خالی می‌شود و گوشی را شارژ نمی‌کند،باد کردن باتری آن است. باد کردن باتری در دستگاه های هوشمند به معنای تمام شدن عمر باتری می‌باشد. اگر هنگامی که متوجه تغییر شکل ظاهری پاور بانک و باد کردن آن شدید باید بدانید که به احتمال فراوان باتری پاور بانک شما باد کرده و عمر آن به پایان رسیده است.  با باد کردن باتری و خراب شدن آن احتمالا پاور بانک شما زود به زود شارژ خالی می‌کند و به طور ناگهانی خاموش می‌شود که در این صورت باید سریعا به یک تعکیرکار مراجعه نماییید زیرا امکان به وجود آمدن خطراتی چون منفجر شدن پاور بانک وجود دارد. البته باد کردن بدنه پاور بانک می‌تواند دلایل دیگری چون ضربه خوردن را داشته باشد. پیشنهاد ما به شما این است که در صورتی که متوجه باد کردن پاور بانک خود شدید فورا به یک تعمیرکار مراجعه کنید تا از بروز هرگونه مشکل و وارد شدن خسارات اضافی جلوگیری کنید.

دلایل خالی شدن شارژ پاور بانک و راه های جلوگیری از آن
دلایل خالی شدن شارژ پاور بانک و راه های جلوگیری از آن

استفاده از آداپتور نامناسب برای شارژ پاور بانک

یکی دیگر از دلایلی که سبب کاهش کارایی و زود خالی شدن شارژ پاور بانک می‌شود، استفاده از آداپتور نامناسب و بی‌کیفیت می‌باشد. اگر آداپتوری که برای شارژ پاور بانک از آن استفاده می‌کنید تقلبی باشد و یا دارای ولتاژ مناسب برای شارژ پاور بانک نباشد، به خوبی نمی‌تواند پاور بانک شما را شارژ کند که در نهایت پاور بانک هم نمی‌تواند شارژ را به درستی به سایر دستگاه‌ها انتقال دهد. به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد شارژ پاور بانک را دارید، از آداپتوری استفاده نمایید که ولتاژ آن با پاور بانک سازگاری داشته باشد. همچنین توصیه می‌کنیم حتما از آداپتورهای اصل و اورجینال استفاده کنید. زیرا استفاده از اداپتورهای تقلبی و بی‌کیفیت کارایی پاور بانک را به مرور زمان کاهش می‌دهند.

ضربه خوردن بدنه پاور بانک

بدنه پاور بانک هم همانند بدنه گوشی‌های هوشمند نیازمند مراقبت است. یکی از دلایل خراب شدن پاور بانک ضربه خوردن آن است که این ضربه می‌تواند به باتری و یا سایر قسمت‌های پاور بانک آسیب بزند که در نتیجه سبب کاهش کارایی و ضغیف شدن پاور بانک و باتری آن می‌شود. به همین دلیل باید از پاور بانک خود در برابر هرگونه ضربه محافظت کنید تا طول عمر بیشتری داشته باشد. همچنین باید از خیس شدن و ورود قطرات آب به درون آن جلوگیری کنید. زیرا در صوذت نفوذ آب به داخل پاور بانک، قطعات داخلی آسیب می‌بینند و ممکن است پاور بانک خود را برای همیشه از دست بدهید.

استفاده از پاور بانک تقلبی; دلیل کاهش شارژ پاور بانک

پاور بانک‌های تقلبی و فیک به هیچ عنوان کارایی پاور بانک های اصل و اورجینال را ندارند. زیرا ظرفیت اسمی پاور بانک‌های تقلبی با ظرفیت واقعیشان متفاوت است. برای مثال اگر ظرفیت اسمی آن ۶۰۰۰ میلی آمپر باشد ممکن است ظرفیت و کارایی واقعی آن ۳۰۰۰ میلی آمپر می‌باشد. امروزه در بازار پاور بانک‌های تقلبی زیادی وجود دارند که همانند پاور بانک‌های اورجینال هستند که به شما توصیه می‌کنیم از یک فروشگاه معتبر خرید نمایید و از اصل بودن پاور بانک قبل از خرید اطمینان حاصل کنید.

دلایل خالی شدن شارژ پاور بانک و راه های جلوگیری از آن
دلایل خالی شدن شارژ پاور بانک و راه های جلوگیری از آن

رعایت نکردن نکات و استانداردهای شارژ صحیح پاور بانک

باتری پاور بانک به دلیل تشابهی که به باتری گوشی هوشمند دارد نیازمند استفاده و شارژ صحیح می‌باشد. زیرا همانطور که اگر گوشی هوشمند را به درستی شارژ نکنیم باتری آن دچار مشکل می‌شود، باتری پاور بانک هم در صورت شارژ ناصحیح به مرور زمان کارایی خود را از دست می‌دهد. زمانی که پاور بانک در حال شارژ می‌باشد گوشی خود را به آن متصل نکنید و سعی کنید تلفن همراه خود را با برق شهری شارژ کنید. نگذارید شارژ پاور بانک به طور کامل خالی شود و آن را بیش از حد در شارژ قرار ندهید. همچنین به شما پیشنهاد می‌کنیم از آداپتور اصل و کابل شارژ اورجینال برای شارژ پاور بانک استفاده کنید.

جمع بندی مقاله

ما در این مقاله به شما دلایل خالی شدن شارژ پاور بانک و خراب شدن آن را توضیح دادیم و سعی کردیم راه حل های مناسبی در اختیار شما قرار دهیم. اما به طور کلی اگر باتری پاور بانک شما باد کرده بود پیشنهاد می‌کنیم به فکر یک پاور بانک جدید باشید. همچنین اگر سوالی درباره این مقاله دارید می‌توانید در پایین صفحه برای ما کامنت کنید تا کارشناسان سایت تکسو در اسرع وقت به شما پاسخ دهند.

4 دیدگاه برای “دلایل خالی شدن شارژ پاور بانک و راه های جلوگیری از آن

  1. mahbod گفته:

    دیروز پاور بانکم از دستم افتاد رو زمین ولی ضربه محکمی نخورد. اما احساس میکنم زود شارژش تموم میشه. ممکنه باتریش خراب شده باشه؟

  2. محمد علی گفته:

    خالی شدن شارژ پاور بانک بخاطر استفاده کم هم هست
    البته تا جایی که میتونید از شارژر گوشی استفاده کنید بجای پاوربانک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *