جلوگیری از ویروسی شدن گوشی و روش های مقابله با آن

امروزه گوشی های هوشمند به دلیل داشتن برنامه های کاربردی یک وسیله ضروری به حساب می‌آیند که در طول روز همراه هر فردی می‌باشند. به همین دلیل جلوگیری از ویروسی شدن گوشی های هوشمند و سالم نگه داشتن آن ها یکی از کارهایی است که کابران گوشی های هوشمند باید به آن توجه داشته باشند. اکنون اکثر کاربران کارهای شخصی و روزانه خود از جمله پرداخت قبوض، خرید بلیط و سایر کارهای آنلاین و حتی کارهای ساده تر از جمله تماس های تلفنی را به وسیله گوشی های هوشمند انجام می‌دهند. به همین دلیل حتما می‌توانید تصور کنید که اگر گوشی شما ویروسی شود و مشکل پیدا کند چقدر می‌تواند باعث عقب ماندن کارهای روزانه شما شود.

حال یکی از مشکلاتی که کاربران گوشی های هوشمند با آن سر و کار دارند ویروسی شدن گوشی است. ویروس ها و بدافزار ها به مرور زمان می‌توانند صدمات جبران ناپذیری به گوشی شما و اطلاعات آن بزنند. متاسفانه با افزایش استفاده از گوشی های هوشمند، ویروس ها و بدافزارهایی هم که به خراب شدن گوشی کمک می‌کنند به شدت افزایش یافته‌اند که این مورد می‌تواند برای کابران بسیار آزار دهنده باشد.

حال بهترین راه مقابله با ویروس ها و برنامه های مخرب، آشنایی با نشانه ها و علائم آن ها می‌باشد. زیرا می‌توانید با مشاهده کوچک ترین نشانه، نسبت به پاکسازی گوشی خود اقدام کنید تا از خراب شدن گوشی خود جلوگیری کنید. ما در این مقاله برای شما انواع ویروسی شدن گوشی و راه های مقابه با آن ها را برای شما فراهم کرده ایم تا به خوبی بتوانید با ویروس ها و بدافزارها مقابله کنید.

حل مشکل ویروسی شدن با آنتی ویروس گوشی

 

چگونه متوجه ویروسی شدن گوشی خود شویم؟

ابتدا شما باید بفهمید که آیا واقعا گوشی شما ویروسی شده است یا خیر. ممکن است برخی از کارایی های گوشی شما دچار مشکل شود و شما به این فکر کنید که گوشی‌تان ویروسی شده است. اما باید توجه داشته باشید که تمامی مشکلاتی که برای گوشی شما پیش می‌آیند دلیل بر ویروسی بودن آن نیست.

ویروس ها می‌توانند از طریق دستگاه های دیگر، نصب برنامه ها و یا استفاده از اینترنت وارد گوشی شما شوند. برای مثال، یکی از رایج ترین مشکلاتی که باعث می‌شود کاربران به ویروسی شدن گوشی خود شک کنند، هنگ کردن گوشی است. زیرا هنگ کردن موبایل یکی از علائم اصلی ویروسی بودن گوشی می‌باشد. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که هنگ کردن گوشی همیشه نمی‌تواند دلیل بر ویروسی بودن آن باشد. زیرا پر بودن حافظه داخلی هم می‌تواند سبب هنگ کردن گوشی شما شود. همچنین مزاحمت های تبلیغاتی که بر روی صفحه نمایش شما می‌آیند یکی دیگر از نشانه های ویروسی شدن گوشی است. حال ما به شما کمک می‌کنیم تا راحت تر این موضوع را بفهمید تا به راحتی بتوانید با ویروسی شدن گوشی‌تان مقابله کنید.

 

نشانه های ویروسی شدن گوشی های هوشمند

ویروسی شدن گوشی دارای نشانه های بسیاری می‌باشد که در صورت مشاهده آن ها باید منبع آن را بیابید و سریعا گوشی خود را از هرگونه ویروس و بدافزار پاکسازی کنید. اکنون ما شما را با این نشانه ها آشنا می‌کنیم تا بتوانید مشکل موبایل خود را پیدا کنید و از گوشی‌تان در برابر هرگونه ویروس محافظت کنید.

۱- هنگ کردن گوشی

همانطور که در بالا هم به آن اشاره کردیم هنگ کردن گوشی می‌تواند یکی از اصلی ترین نشانه های ویروسی شدن موبایل باشد. اگر حافظه داخلی گوشی پر نیست اما گوشی شما مدام هنگ می‌کند به احتمال فراوان گوشی شما یا کارت حافظه‌ ای که استفاده می‌کنید، ویروسی شده است. برای رفع این مشکل به شما پیشنهاد می‌کنیم یک آنتی ویروس معتبر بر روی گوشی خود نصب کنید تا هرگونه ویروس در گوشی شما را از بین ببرد.

نشانه های ویروسی شدن گوشی

۲-وجود تماس و پیامک های مشکوک بر روی گوشی

یکی از علائم ویروسی شدن گوشی، تماس ها و پیامک های ناشناس می‌باشد. برخی از ویروس ها به لیست مخاطبین شما پیام هایی حاوی یک لینک را ارسال می‌کنند تا از این راه دستگاه های بیشتری ویروسی شوند. در صورتی که مخاطبین شما پیام هایی از سمت شما بر روی گوشیشان دریافت می‌کنند که شما از آن بی خبرید قطعا گوشی شما ویروسی شده است. اگر شاهد این مورد بودید حتما به دوستانتان اطلاع دهید که بر روی آن لینک کلیک نکنند، زیرا باعث ویروسی شدن گوشی آن ها می‌شود. برای مقابله با ویروس ها و بدافزار ها نصب آنتی ویروس هایی مانند AVG، Kaspersky و Avast بهترین راه حل می‌باشد.

علائم ویروسی شدن گوشی

۳-نصب برنامه بر روی گوشی به صورت ناگهانی

یکی دیگر از نشانه های ویروسی شدن گوشی وجود برنامه های نا آشنا بر روی گوشی می‌باشد. اگر هنگام کار با گوشی متوجه وجود برنامه ای نا آشنا شدید که می‌دانید شما آن را نصب نکردید به احتمال زیاد گوشی شما ویروسی شده است. برخی از ویروس ها به وسیله نصب برنامه های مختلف وارد گوشی شما می‌شوند و عملکرد موبایلتان را مختل می‌کنند. برای جلوگیری از این ویروس، اپلیکیشن های خود را تنها باید از منابع معتبر مانند پلی استور گوگل دانلود کنید. همچنین قبل از نصب آن ها حتما به امتیاز های آن برنامه و نظرات کاربرانش دقت کنید. برای حل این مشکل از یک آنتی ویروس قوی استفاده کنید.

چگونه تشخیص دهیم گوشی ویروسی شده است؟

۴-مشاهده تبلیغات و پاپ آپ (Pup-up) بر روی گوشی

پاپ آپ ها تبلیغاتی هستند که به صورت ناگهانی و با سرعت بالا بر روی صفحه گوشی شما نمایان می‌شوند که یکی از علائم آلوده شدن گوشی شما به ویروس و بدافزار می‌باشند. حتما دقت داشته باشید که به هیچ عنوان بر روی این آگهی ها کلیک نکنید؛ زیرا ممکن است این تبلیغات منبع ویروس جدیدی باشند. برای حل این مشکل باید برنامه هایی که از منابع نامعتبر و یا مشکوک را که به تازگی بر روی گوشی نصب کرده اید حذف کنید. هنگامی که منبع آن را پیدا کردید قبل از حذف کردن آن برنامه، ابتدا باید گزینه های Clear Cache و Clear Data را بزنید تا دیتا این برنامه به طور کلی از گوشی شما حذف شود. پس از انجام این کار سپس گزینه uninstall را بزنید تا از شر پیام های تبلیغاتی رها شوید.

حل مشکل ویروسی شدن گوشی

۵-تخلیه سریع باتری گوشی و کاهش طول عمر آن

خالی شدن سریع شارژ باتری گوشی دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد، اما اصلی ترین دلیل آن می‌تواند آلوده شدن گوشی به ویروس و بدافزار باشد. زیرا ویروس ها و بدافزار ها برای انجام فعالیت های خود، مصرف گوشی را افزایش می‌دهند و سبب تمام شدن سریع باتری گوشی شما می‌شوند. هنگامی که شاهد خالی شدن سریع شارژ باتری گوشی خود بودید باید به ویروسی بودن گوشی خود شک کنید. برای انجام این کار کافی است ابتدا وارد Setting شوید و به قسمت Battery بروید. سپس برنامه هایی که بیشترین مصرف باتری را داشتند مشاهده کنید. اگر در بین آن برنامه ها، برنامه نا آشنا دیدید قطعا گوشی شما ویروسی شده است که باید فورا نسبت به حذف آن برنامه و دیتای آن که در بالا به آن اشاره کردیم اقدام کنید.

۶- روشن شدن اینترنت به صورت خودکار

روشن شدن اینترنت به صورت خودکار یکی دیگر از علائم ویروسی شدن گوشی می باشد. برخی از ویروس ها برای دسترسی به اطلاعات به اینترنت نیاز دارند، به همین دلیل گاهی اوقات متوجه می‌شوید که اینترنت وای فای یا دیتای موبایلتان به صورت خودکار روشن شده است. هنگامی که با چنین مواردی مواجه شدید، یک آنتی ویروس قوی که در بالاتر برای شما نام بردیم را نصب و گوشیتان را با آن اسکن کنید تا هرگونه ویروس و بدافزار را روی گوشی شما حذف شود.

مشکل ویروسی شدن گوشی

راه های پاکسازی گوشی ویروسی

راه های زیادی برای حذف ویروس ها و بدافزار ها از گوشی وجود دارد، که بهترین راه نصب یک آنتی ویروس معتبر و قوی می‌‌باشد. با نصب یک آنتی ویروس قوی می‌توانید گوشی خود را به طور کامل اسکن کنید و هرگونه ویروس را از روی آن پاک کنید. همچنین می‌توانید با خالی کردن حافظه گوشی و کارت حافظه راحت تر گوشی خود را پاکسازی کنید.

یکی دیگر از راه های پاکسازی گوشی های آلوده به ویروس حذف برنامه های مشکوک و نا آشنا می‌باشد. اگر متوجه وجود یک برنامه نا آشنا بر روی گوشی شدید سریعا دیتا آن برنامه و خودش را حذف کنید.

روش های جلوگیری از ویروسی شدن گوشی

اگر می‌خواهید از ویروسی شدن گوشی خود جلوگیری کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم نکات زیر را رعایت کنید تا موبایلتان را از ویروس ها و بدافزار ها دور نگه دارید.

مقابله با ویروسی شدن گوشی

۱-دانلود و نصب اپلیکیشن از منابع معتبر

برای دانلود و نصب برنامه های خود حتما از سایت ها و منابع معتبر مانند پلی استور گوگل و اپل استور استفاده کنید. البته باید توجه داشته باشید که از نصب برنامه هایی که دارای امتیاز پایین و نظرات منفی هستند صرف نظر کنید.

۲-بر روی لینک های مشکوک و ناشناس کلیک نکنید

اگر از طریق پیامک، ایمیل و هر رسانه دیگر پیامی حاوی یک لینک دریافت کردید به هیچ عنوان بر روی آن کلیک نکنید. زیرا ممکن است حاوی ویروس و بدافزار باشد و از همین طریق به گوشی شما نفوذ کند.

۳-هنگام وبگردی، بر روی تبلیغات پاپ آپ کلیک نکنید

اگر زمانی که در اینترنت مشغول گشت و گذار هستید ناگهان یک پاپ آپ تبلیغاتی برای شما آمد به هیچ عنوان بر روی آن کلیک نکنید. زیرا این پاپ آپ ها ممکن است شما رابه سایتی دیگر می‌فرستد که ممکن است حاوی ویروس باشند و به راحتی گوشی شما آلوده به بدافزار کنند.

۴- از منابع غیر معتبر دوری کنید

یکی دیگر از راه های جلوگیری از ویروسی شدن گوشی، دوری از منابع غیر معتبر می‌باشد. به هیچ عنوان از سایت های غیر معتبر برنامه و بازی دانلود نکنید.

۵- یک آنتی ویروس قوی و معتبر نصب کنید

یکی از اصلی ترین راه های جلوگیری از ویروسی شدن گوشی، نصب یک انتی ویروس قدرتمند می‌باشد. یک آنتی ویروس قوی می‌تواند همیشه گوشی شما را اسکن کند و در صورت مشاهده ویروس سریع آن را حذف کند. همچنین آنتی ویروس هایی وجود دارد که قبل از نصب برنامه ها آن ها، را اسکن می‌کنند که این موضوع کمک بسیاری به ویروسی نشدن گوشی می‌کند.

جمع بندی

ما در این مقاله سعی کردیم تمام نشانه های ویروسی شدن گوشی و راه های مقابله با آن را برای شما فراهم آوریم. توجه داشته باشید که ویروسی شدن موبایل می‌تواند عوارض بسیاری برای گوشی شما به همراه داشته باشد. از همین رو با نصب یک انتی ویروس قوی می‌توانید همیشه گوشی خود را سالم نگه دارید. همچنین خوشحال می‌شویم پیشنهادات و نظرات خود را در پایین این مقاله برای ما کامنت کنید.

2 دیدگاه برای “جلوگیری از ویروسی شدن گوشی و روش های مقابله با آن

  1. simin گفته:

    گوشی من خیلی سریع باتری خالی میکنه. بنظرتون مشکلش ویروسی شدن گوشی هست یا خراب بودن باتری گوشی؟

  2. fateme گفته:

    این تبلیغات خیلی واسم زیاد شده بود ولی با استفاده از انتی ویروس تونستم گوشیمو پاکسازی کنم. مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *