آموزش کالیبره کردن باتری گوشی و تبلت ها – آپدیت ۲۰۲۰

مشکلات باتری از رایج ترین نگرانی ها در زمینه گوشی های هوشمند است، به همین دلیل ما نکات مفیدی را برای حل مشکلات مربوط به تخلیه باتری ارائه می دهیم. اگر شما متوجه سوء عملکرد باتری تبلت و گوشیتان شده‌اید و مدت نگهداری شارژ توسط باتری کاهش یافته است، زمان آن فرا رسیده که به فکر کالیبره کردن باتری گوشی و تبلت خود باشید.

 

چگونه متوجه شوم مشکل از باتری است؟

اول از همه، باید مشخص کنید که چرا عملکرد باتری گوشی کاهش یافته است. آیا مشکل از کالیبراسیون سیستم اندرویدی است یا خود باتری؟ ما در بخش های زیر بحث را به سمت کالیبراسیون میبریم، اما ابتدا بررسی کنید که آیا باتری شما آسیب دیده است یا خیر.

اگر تلفن شما یک باتری قابل جابجا شدن دارد، تلفن خود را خاموش کنید، درپوش را برداشته و باتری را بررسی کنید. به دنبال برآمدگی یا سوراخ بر روی باتری باشید. در تصویر زیر می‌توانید یک باتری معمولی را با یک باتری متورم مقایسه کنید. برآمدگی گوشی می‌تواند نشانه تورم باتری آن باشد و در این صورت گوشی شما نمی‌تواند بطور کامل روی یک سطح صاف بنشیند.

 

آموزش کالیبره کردن باتری گوشی و تبلت ها

آیا باید باتری را کالیبره کنم؟

اگر متقاعد شدید که خود باتری مشکل خاصی ندارد، می‌توانید به مراحل بعدی بروید. اگر فکر میکنید ممکن است باتری شما مشکلی داشته باشد(حتی پس از تلاش برای ارزیابی مجدد آن)، ما به شما توصیه می‌کنیم که برای دانستن نظر متخصص آن را به یک تعمیرگاه گوشی ببرید. اگر مشخص شد که باید باتری را تعویض کنید، به دنبال باتری اصل و قابل اعتماد باشید. خرید یک باتری کارکرده، تقلبی و ارزان قیمت تنها منجر به دردسرهای بیشتر در دراز مدت می‌شود.

به خاطر داشته باشید موارد زیادی وجود دارد که می‌تواند باعث عدم کارایی باتری شود. اگر گوشی شما شارژ نمی‌شود، ممکن است مشکلی در درگاه ورود سوکت شارژر وجود داشته باشد، بنابراین وقتی گوشی شارژ نمی‌شود راهنمایی های ما را بررسی کنید تا بتوانید مشکل را رفع کنید.

اگر سیستم عامل تلفن خود را به تازگی به روز کرده اید، تخلیه باتری مشکلی رایج است، بنابراین ممکن است بخواهید فایل مربوط به حافظه پنهان را در دستگاه خود پاک کنید. خوشبختانه ما راهنمایی های زیادی در مورد پاک کردن حافظه پنهان در دستگاه های مختلف داریم.

 

آموزش کالیبره کردن باتری گوشی و تبلت ها

کالیبره کردن باتری چیست؟

سیستم عامل اندروید دارای ویژگی ای به نام Battery Stats است که در صورت پر یا خالی بودن  ظرفیت باتری آن را ردیابی می‌کند. مشکل این است که گاهی اوقات Battery Stats خراب می‌شود و داده های واقعی را نشان نمی‌دهد، مثلا باعث می‌شود تلفن قبل از رسیدن به صفر درصد خاموش شود.

کالیبره کردن باتری گوشی خود به سادگی به معنای دریافت سیستم عامل اندروید برای تصحیح این اطلاعات است، بنابراین بازتاب دهنده میزان واقعی باتری گوشی شماست.

مهم است بدانید که شما در واقع نمی‌توانید باتری را کالیبره کنید، به هر حال باتری فقط یک سلول است که انرژی را ذخیره و تخلیه می‌کند.
با این وجود، باتری های لیتیوم یونی شامل یک برد مدار چاپی(PCB) هستند که به عنوان سوئیچ محافظ برای متوقف کردن انفجار یا تخلیه عمیق آنها عمل می‌کند.

 

آموزش کالیبره کردن باتری گوشی و تبلت ها

ماجرای باتری تلفن های هوشمند

باتری های لیتیومی حافظه ندارند بنابراین نیازی به انجام کارهای لازم برای ادامه کار نیستن. مشکل این است که چگونه سیستم اندرویدی میزان شارژ باتری را می‌خواند و نمایش می‌دهد، نه خود باتری.

همین مسئله در مورد این ماجرا نیز صدق می‌کند که حذف فایل batterystats.bin  که به طور شگفت انگیزی باتری شمارا مجددا کالیبره می‌کند. این فایل(در اکثر دستگاه ها) به سادگی داده هایی را در مورد شارژ باتری، هنگامی که باتری شارژ نمی‌شود، ذخیره می‌کند. همچنین هر بار که باتری بیش از ۸۰ درصد شارژ شود، تنظیم مجدد و سپس از شارژر جدا می‌شود.

فایل batterystats.bin حاوی اطلاعاتی است که می‌تواند قسمت نمایش باتری گوشی را شکیل جلوه دهد. در گوشی های اندروید میزان باتری در هر چرخه نمایش داده می‌شود. وقتی در مورد کالیبره کردن باتری صحبت می‌کنیم، درصدی از باتری است که از دست رفته و نیاز به اصلاح دارد.

آموزش کالیبره کردن باتری گوشی و تبلت ها

 

نحوه کالیبره کردن باتری دستگاه اندرویدی بدون دسترسی Root

“به طور کامل شارژ و تخلیه کردن” به عنوان یکی از ساده ترین و قدیمی ترین رویکرد ها برای “کالیبره کردن مجدد” باتری اندرویدی شما است. ما پیش از این در مورد مشکلات ولتاژ کم در باتری های لیتیوم و تاثیرات منفی ناشی از تخلیه کامل باتری برروی طول عمر آن هشدار داده ایم و همین مسئله در اینجا نیز صادق است. اما اگر باتری تلفن شما برایتان مشکلات جدی ایجاد می‌کند، ارزش آن را دارد که ریسک کنید.

روش اول کالیبره کردن باتری گوشی

 1. باتری را کاملا خالی کنید تا گوشی خاموش شود.
 2. دوباره گوشی را روشن کنید و بگذارید مجدد خودش خاموش شود.
 3. گوشی خود را به شارژ وصل کنید و بدون روشن کردن آن، بگذارید تا شارژ شود تا زمانی که نشان گر روی صفحه یا چراغ LED، صد درصد شارژ را نمایان کند.
 4. شارژر را از گوشی جدا کنید.
 5. گوشی را روشن کنید. توجه داشته باشید در این مرحله ممکن است شارژ گوشی صد درصد نباشد، در این حالت شارژر را مجدد به گوشی متصل کرده تا شارژ به صد درصد برسد.
 6. اکنون شارژر را از گوشی جدا کرده و گوشی را ری استارت کنید. اگر پس از ری استارت شارژ گوشی صد درصد نبود بار دیگر شارژر را به گوشی متصل کنید و منتظر بمانید تا گوشی صد درصد شارژ شود.
 7. این چرخه را تا زمانی که گوشی به شارژ صد درصد برسد تکرار کنید.
 8. اکنون از گوشی استفاده کنید تا مجدد شارژ گوشی به ۰ برسد و خاموش شود.
 9. مجدد گوشی را به شارژ بزنید تا همانند مراحل قبل به صد درصد برسد.

به یاد داشته باشید که انجام این روند به طور مکرر توصیه نمی‌شود. حتی زمانی که باتری به حدی دشارژ است که گوشی روشن نمی‌شود، مقدار کافی شارژ برای جلوگیری از آسیب سیستم در خود ذخیره دارد. اما شما با تکرار زیاد این پروسه با باتری کلنجار نروید. این پروسه را هر سه ماه یک بار انجام دهید.

باید در نظر بگیرید که تکرار بیش از حد این پروسه دردسر های بیشتری برایتان ایجاد می‌کند.

ساده بگوییم: دشارژ کامل(صفر درصد) برای باتری ضرر دارد

البته لازم به ذکر است که شارژ بیش از حد(درصد های بالا) نیز به باتری آسیب میرساند. خبر خوب این است که وقتی شارژ باتری به یک حد ایمن می‌رسد باتری به طور خودکار جریان را قطع می‌کند و مقداری شارژ در خود ذخیره می‌کند، در این حالت حتی اگر گوشی روشن نشود، باتری مقدار کمی شارژ دارد.

دوباره متذکر می‌شویم که فقط در مواقع ضروری از این پروسه استفاده کنید به دلیل اینکه اثرات نامطلوبی بر روی طول عمر باتری دارد.

آموزش کالیبره کردن باتری گوشی

نحوه کالیبره کردن باتری دستگاه اندرویدی با دسترسی Root

حتی اگر مطمئن نباشیم که حذف کردن فایل batterystats.bin تاثیر معنی داری در نحوه گزارش سیستم اندرویدی از میزان شارژ باقی مانده باتری دارد، اما کسانی هستند که برای این روش قسم می‌خورند آن را بسیار قبول دارند.

بنابراین برای رعایت انصاف، ما این پروسه را در اینجا گنجانده ایم(درست است که تولیدکنندگان مختلف از فایل batterystats.bin برای موارد مختلف استفاده می‌کنند).

در اصل همان روشی است که در بالا ذکر شد، اما با اضافه شدن مرحله استفاده از یک برنامه دارای قابلیت root تا اطمینان به این روش بیشتر شود. خوانندگان به درستی در این مورد اظهار داشتند که نسخه های جدیدتر این برنامه لیستی بسیار گسترده از مجوز دستگاه ها را می‌طلبد. اگر این مسئله شما را نگران کرده است، توصیه می‌کنیم ابتدا روش اول را امتحان کنید و تنها در صورتی که روش اول کار ساز نبود به روش دوم متوسل شوید.

روش دوم کالیبره کردن باتری گوشی

 1. از گوشی استفاده کنید تا زمانی که گوشی خاموش شود.
 2. گوشی را مجدد روشن کنید و استفاده کنید تا زمانی خاموش شود.
 3. گوشی را به شارژ بزنید و بدون اینکه گوشی را روشن کنید، بگذارید تا شارژ شود.
 4. زمانی که شارژ گوشی به صد درصد رسید شارژر را جدا کنید و سپس گوشی را روشن کنید.
 5. در صورتی که پس از روشن کردن گوشی دیدید که درصد شارژ باتری شما صد درصد نیست، مجددا آن را به شارژ بزنید تا به صد درصد برسد.
 6. این چرخه را تا زمانی که شارژ گوشی شما به صد درصد برسد ادامه دهید.
 7. اکنون برنامه Battery Calibration را نصب کنید و قبل از راه اندازی آن، اطمینان حاصل کنید که شارژ باتری گوشی شما صد درصد است.
 8. اگر شارژ باتری گوشی شما صد درصد بود، گوشی را ریستارت کنید.
 9. پس از آن وارد برنامه شده و کالیبره کردن باتری گوشی خود را آغاز کنید.
 10. پس از کالیبره کردن، از گوشی استفاده کنید تا زمانی که شارژ گوشی خالی شده و خاموش شود. سپس مجدد آن را روشن کنید و استفاده کنید تا دوباره گوشی خاموش شود.
 11. بدون اینکه گوشی را روشن کنید، آن را به شارژ بزنید و بگذارید تا کاملا شارژ شود و درصد باتری سیستم اندروید دوباره تنظیم شود.

آیا شما تا به حال از این روش ها استفاده کرده اید؟ آیا روش های جایگزین برای رفع مشکلات باتری سراغ دارید؟

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

29 دیدگاه برای “آموزش کالیبره کردن باتری گوشی و تبلت ها – آپدیت ۲۰۲۰

 1. sepehr گفته:

  با عرض سلام و سخته نباشید.ممنون از مطالب مفیدتون.یه سوال داشتم.میخواستم ببینم معمولا هر چند وقت یکبار باید باتری گوشیمونو کالیبره کنیم؟

 2. reza گفته:

  آموزش کالیبره کردن باتری گوشی مطلب بسیار مفیدی هستش.واقعا نیازه که هرکسی این کارو انجام بده

  • techsoo گفته:

   بله خیلی از افراد متاسفانه به دلیل بی اطلاعی گاهی هزینه های غیر ضروری میکنن برای تعمیر باتری موبایل خودشون

 3. mehdi گفته:

  سلام من گوشیم باطری ش مشکل داشت هفته پیش عوض کردم الان میبینم باز فقط تا ۸۰ درصد شارژ میکنه بنظرتون مشکل از چیه؟ایا نیاز به کالیبره کردن باتری هست؟

  • techsoo گفته:

   سلام باتری گوشیتون احتمالا اصل نیست
   بله یک بار کالیبره کنید اگر درست نشد به تعمیرکار مراجعه کنید

  • techsoo گفته:

   خیر کالیبره کردن برای گوشی هایی که حداقل یکسال ازشون استفاده زیاد شده پیشنهاد میشه

  • techsoo گفته:

   سلام بله با این روش میتونید کالیبره کردن باتری آیپد رو هم انجام بدید
   برای محصولات اپل هم بزودی یک آموزش جامع قرار خواهیم داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *