روش های تشخیص اصل بودن ال سی دی گوشی

در ابتدا باید بدانید که یکی از مهم ترین و حساس ترین قطعات در گوشی های هوشمند، ال سی دی آن می‌باشد. ال سی دی گوشی بسیار حساس است و در صورت وارد شدن ضربه و یا افتادن آن از ارتفاع ممکن است باعث شکستگی آن شود که در این صورت هزینه گزافی بر روی دست شما خواهد گذاشت. امروزه ال سی دی گوشی های هوشمند به دلیل کیفیت و رزولوشن بالا معمولا گران ترین قطعه گوشی‌ها می‌باشد که به همین دلیل تعویض یا تعمیر آن همچنان هزینه زیادی دارد. در ابتدا ما به شما پیشنهاد می‌کنیم برای جلوگیری از شکسته شدن ال سی دی حتما از یک گلس گوشی باکیفیت و اورجینال استفاده کنید.

اکنون یکی از مشکلات کاربران گوشی‌های هوشمند، شکستن ال سی دی آن است. زمانی که ال سی دی گوشی آسیب ببیند، شما باید فورا نسبت به تعویض یا تعمیر آن اقدام کنید که در صورتی که ال سی دی شکسته باشد باید یک ال سی دی نو جایگزین آن کنید تا بتوانید از گوشی هوشمند خود استفاده کنید. حال یکی از دغدغه های کاربران، وجود ال سی دی های فیک و تقلبی با قیمت بالا در بازار است. به این صورت که شما هزینه ال سی دی اورجینال را پرداخت می‌کنید اما یک ال سی دی تقلبی و بی‌کیفیت را بر روی گوشی خود می‌گذارید. اکنون ما در این مقاله به شما روش های تشخیص اصل بودن ال سی دی گوشی را آموزش می‌دهیم تا هنگام خرید بتوانید ال سی دی های تقلبی و اورجینال را تشخیص دهید.

روش های تشخیص اصل بودن ال سی دی گوشی
روش های تشخیص اصل بودن ال سی دی گوشی

ال سی دی اورجینال چیست؟

ال سی های اصلی که با نام OEM مخفف (Original Equipment Manufacturer) شناخته می‌شوند، ال سی دی‌های اورجینالی هستند که توسط شرکت سازنده گوشی تایید شده‌اند و در واقع با ال سی دی فابریک گوشی تفاوتی ندارند. هنگامی که علامت OEM روی یک بسته ال سی دی وجود داشته باشد نشان از اورجینال بودن آن است که مطابق با استاندار های جهانی ساخته شده و توسط شرکت تولید کننده گوشی تایید شده است. البته ال سی دی ‌های OEM، گران ترین نوع ال سی دی در بازار می‌باشد که تاچ آن هم از کیفیت بالایی برخوردار است.

به طور کلی به ال سی دی های اورجینال گوشی‌های هوشمند،ال سی دی OEM گفته می‌شود که با توجه به کیفیتی که دارند تفاوتی با ال سی دی های فابریک گوشی ندارند.

ال سی دی کپی (High Copy) چیست؟

به غیر از ال سی دی‌های اورجینال یا همان ال سی دی‌های OEM ال سی دی‌های دیگری با نام کپی (High Copy) وجود دارند که نسبت به ال سی دی های OEM از کیفیت پایین تری برخوردار هستند. به این دلیل که ال سی دی‌های کپی توسط شرکت سازنده گوشی ساخته نشده و همچنین مورد تایید شرکت سازنده واقع نشده است و توسط شرکت‌های دیگر تولید و روانه بازا شده‌اند. معمولا ال سی دی‌های کپی با نام های ال سی دی درجه یک، ال سی دی چینی، ال سی دی کپی، ال سی دی گرید A+ و ال سی دی گرید A در بازار وجود دارند که طبیعتا کیفیت پایین تری نسبت به ال سی دی های اورجینال و فابریک دارند.

اما تنها مزیت ال سی دی‌های کپی نسبت به ال سی دی‌های اورجینال، ارزان تر بودن آن‌ها می‌باشد. این ال سی دی‌ها به دلیل اینکه توسط شرکت‌های دیگر که معمولا چینی هستند، تولید می‌شوند قیمت کمتری نسبت به ال سی دی‌های OEM دارند. اما باید توجه داشته باشید که ال سی دی‌های کپی عملکرد ضعیف تری نسبت به ال سی دی‌های اورجینال دارند و همچنین تاچ اینگونه ال سی دی‌ها ممکن است شما را پس از مدتی اذیت کند. به همین دلیل اگر به دنبال تعویض ال سی دی گوشی خود هستید حتما از یک ال سی دی اورجینال با استانداردهای جهانی استفاده کنید.

روش های تشخیص اصل بودن ال سی دی گوشی
روش های تشخیص اصل بودن ال سی دی گوشی

تفاوت ال سی دی اورجینال (OEM) با ال سی دی‌های کپی

طبیعتا ال سی دی‌های اورجینال و یا همان OEM به دلیل اینکه توسط شرکت سازنده تایید می‌شوند کیفیت بالاتری نسبت به ال سی دی‌های کپی که توسط دیگر شرکت‌ها، بخصوص شرکت‌های چینی تولید می‌شوند، دارند. اکنون گر می‌خواهید بدانید که ال سی دی‌های اصل چه تفاوت‌هایی با ال سی دی‌های کپی دارند، با ما همراه باشید.

۱-سرعت کارکرد تاچ ال سی دی

مهم ترین تفاوت میان ال سی دی‌های اصل یا همان OEM با ال سی دی‌های فیک عملکرد تاچ آن‌ها می‌باشد. عملکد تاچ در ال سی دی‌های اورجینال همانند ال سی دی‌های فابریک می‌باشد. در واقع هیچگونه باگ یا تاخیری در لمس آن دیده نمی‌شود. در صورتی که در ال سی دی‌های فیک و تقلبی سرعت عملکرد تاچ پایین تر است و گاهی اوقات با تاخیر انجام می‌شود که این مورد به شدت کاربر را آزار خواهد داد.

۲-بالا بودن کیفیت محتوای صفحه نمایش

یکی از مهم ترین و واضح ترین تفاوت میان ال سی دی‌های اورجینال و کپی، کیفیت نمایش محتوا می‌باشد. کیفیت نمایش محتوا در ال سی دی‌های اورجینال یا OEM بسیار بالاتر و شاداب تر از ال سی دی‌های کپی می‌باشد. در ال سی دی‌های اورجینال تفکیک رنگبندی‌ها بسیار عالی می‌باشد و تصویر را به صورت واضح به شما نشان می‌دهند. در صورتی که ال سی دی‌های کپی در اکثر مواقع نمی‌توانند رنگبندی‌ها را به درستی تفکیک کنند و در نتیجه کیفیت نمایش ضفحه گوشی بسیار پایین می‌آید که این مورد می‌تواند شما را در طول روز اذیت کند.

۳-روشنایی صفحه گوشی

روشنایی صفحه موبایل در ال سی دی‌های اصل یا همان OEM نسبت به ال سی دی‌های کپی زیر نور و تابش خورشید بسیار دوام و کیفیت بالاتری دارد. ال سی دی‌های کپی و تقلبی زیر نور خورشید بسیار ضعیف هستند و در واقع در مقابل نور زیاد ضعف دارند و نمی‌توانند تصویر را به طور واضح به نمایش بگذارند. از این رو مجبورید برای استفاده از ال سی دی‌های کپی در مکان‌هایی با نور کم با گوشی خود کار کنید که این یک مشکل جدی بنظر می‌رسد. به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌کنیم از یک ال سی دی اورجینال و اصل برای گوشی خود استفاده کنید تا محیط های پرنور به مشکل برنخورید.

۴-مدت زمان کارکرد برای کاربر

معمولا کاربران در برخی موارد به دلیل صرفه جویی در هزینه‌ها، به خرید وسایل کپی با قیمت ارزان تر روی می‌آورند که ال سی دی گوشی هم یکی از همین موارد است. اما باید بدانید که ال سی دی‌های کپی نسبت به ال سی دی‌های اورجینال (OEM) دوام و عمر کمتری دارند و زودتر از موعد خراب می‌شوند که این مورد می‌تواند هزینه اضافی بر روی دست شما بگذارد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم حتما از ال سی دی اصل برای گوشی خود استفاده کنید تا پس از مدت کوتاهی دوباره مجبور به هزینه کردن نباشید.

۵-تفاوت قیمت میان ال سی دی اورجینال و کپی

از ساده ترین نکات تفاوت بین ال سی دی‌های اصل و کپی می‌توان به قیمت آن‌ها اشاره کرد. قیمت ال سی دی‌های کپی در بازار بسیار پایین تر از قیمت ال سی دی‌های اورجینال می‌باشد که البته کیفیت پایین تری هم دارند. البته گاهی اوقات ممکن است ال سی دی‌های کپی با قیمت ال سی دی‌های اصل به فروش برسند که شما در این مورد باید حواستان را جمع کنید. البته در ادامه روش‌هایی را برای تشخیص ال سی دی اورجینال و کپی به شما اموزش داده‌ایم اما به در کل به شما پیشنهاد می‌کنیم برای خرید ال سی دی اورجینال گوشی حتما از یک فروشگاه معتبر مانند تکسو خرید کنید.

روش های تشخیص اصل بودن ال سی دی گوشی
روش های تشخیص اصل بودن ال سی دی گوشی

بررسی روش‌ های تشخیص ال سی دی اورجینال از ال سی دی کپی در گوشی های هوشمند

حتما این سوال برایتان پیش آمده که چگونه ال سی دی‌های اصل را از ال سی دی‌های کپی تشخیص دهیم؟ ما در ادامه سه روش را برای تشخیص ال سی دی اورجینال به شما شرح داده‌ایم که شما با استفاده از آن ها به راحتی می‌توانید ال سی دی های اورجینال را از ال سی دی های تقلبی تشخیص دهید.

۱-مشاهده لوگو شرکت سازنده گوشی

یکی از مهم ترین موارد در تشخیص ال سی دی اورجینال (OEM) از ال سی دی کپی (HighCopy)، بررسی لوگوی حک شده شرکت سازنده بر روی ال سی دی می‌باشد. برای مثال بر روی ال سی دی گوشی‌های اپل، لوگوی شرکت اپل حک شده است در صورتی که در ال سی دی‌های کپی خبری از لوگوی حک شده شرکت سازنده نمی‌باشد.

روش های تشخیص اصل بودن ال سی دی گوشی
روش های تشخیص اصل بودن ال سی دی گوشی

۲-بررسی کیفیت نمایش محتوا با یک گوشی با ال سی دی فابریک

یکی از راه های تشیخص ال سی دی اورجینال از ال سی دی کپی، مقایسه کیفیت نمایش محتوا میان دو ال سی دی می‌باشد. برای اینکه بفهمید ال سی دی گوشی اصل است یا تقلبی می‌توانید صفحه نمایش گوشی مورد نظر را در کنار یک گوشی که ال سی دی آن فابریک است و تعویض نشده مقایسه کنید. حال به راحتی از طریق مقایسه کیفیت دو صفحه نمایش می‌توانید بفهمید صفحه ال سی دی گوشی شما اصل است یا خیر.

۳-بررسی پدهای کابل ال سی دی

یکی دیگر از راه های تشخیص اصل بودن ال سی دی گوشی، مشاهده پدهایی است که بر روی کابل ال سی دی قرار گرفته‌اند، می‌باشد. پدهای روی کابل ال سی دی‌های اورجینال بسیار نرم هستند که برای جلوگیری از آسیب دیدن کابل ال سی دی استفاده می‌شود. در صورتی که در ال سی دی‌های کپی این مورد نادیده گرته شده است و فاقد پد می‌باشند. البته برخی از ال سی دی‌های کپی هم دارای پد روی کابل می‌باشند که البته بسیار زبر و سخت هستند. به طوریکه اگر در هنگام تعویض ال سی دی کنار دست تعمیرکار باشید می‌توانید متوجه این موضوع شوید.

جمع بندی

ما در این مقاله روش های تشخیص ال سی دی اورجینال از ال سی دی کپی را به شما آموزش دادیم. اما به طور کلی به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما از یک گلس باکیفیت برای صفحه نمایش گوشی خود استفاده کنید تا نیاز به تعویض آن نداشته باشید. همچنین در صورت نیاز به تعویض آن حتما از یک فروشگاه معتبر ال سی دی گوشی خود را تهیه کنید. چنانچه در مورد این مقاله سوال یا پیشنهادی داشتید می‌توانید در قسمت پایین برای ما بنویسید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.

5 دیدگاه برای “روش های تشخیص اصل بودن ال سی دی گوشی

  1. محمد گفته:

    من میخوام برای گوشیم ال سی دی بخرم
    برای آیفون هم میشه تشخیص اصل بودن ال سی دی آیفون رو همینجوری مشخص کرد؟

  2. مهدی گفته:

    سلام من دارم تعمیرات گوشی رو یاد میگیرم و توضیحاتی که دادید مفید بود واسم مخصوصا در خصوص تشخیص اصل بودن ال سی دی گوشی آیفون و گوشی سامسونگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.