۱۰ علت اصلی داغ شدن گوشی به همراه آسان ترین راه حل ها

امروزه یکی از مشکلات رایج در بین کاربران گوشی های هوشمند، داغ شدن گوشی موبایل می‌باشد که باعث ایجاد نگرانی در بین کاربران شده است. اما داغ شدن گوشی می‌تواند دارای دلایل مختلفی از جمله تماشای فیلم، اجرای بازی های سنگین و یا استفاده از موبایل در گرمای تابستان باشد. البته داغ شدن گوشی موبایل تا حدودی طبیعی است اما داغ کردن بیش از حد آن می‌تواند به خاطر وجود یک مشکل در گوشی شما باشد و به قسمت های مختلف موبایل آسیب بزند.

برخی از گوشی ها هنگامی که دمای آن ها بالا برود و بیش از حد داغ کنند، بر روی صفحه یک پیغام نمایش می‌دهند و یا ممکن است در نوار بالای گوشی با علامت دماسنج روبرو شوید. حال ممکنه از خود بپرسید دلیل داغ شدن گوشی چیست؟ چگونه گوشی خود را خنک کنم؟ آیا داغ شدن موبایلم طبیعی است؟ اکنون ما در این مقاله دلایل داغ شدن باتری موبایل و راه های مقابله با آن را برای شما فراهم نموده ایم تا به آسانی دمای گوشی خود را پایین بیاورید.

دلایل داغ شدن گوشی موبایل

دلایل داغ شدن گوشی موبایل

شاید بارها در شرایط مختلف این سوال برایتان پیش آمده که چرا گوشی شما داغ می‌کند. باید به شما بگوییم که جواب مشخصی برای این سوال وجود ندارد. زیرا داغ شدن باتری گوشی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. ابتدا باید توجه داشته باشید که داغ شدن گوشی در برخی موارد کاملا طبیعی است. یعنی اگر گوشی شما مقداری گرم شد و پس از مدتی دوباره خنک شد باید بدانید هیچ مشکلی وجود ندارد. اما در برخی موارد داغ شدن بیش از حد گوشی موبایل غیر طبیعی می‌باشد که باید از آن جلوگیری کنید.  در زیر دلایل داغ شدن گوشی موبایل را به شما توضیح داده ایم.

داغ شدن گوشی

۱-استفاده بیش از حد از دوربین

یکی از دلایل داغ شدن گوشی، استفاده از دوربین به مدت طولانی است. اگر دوربین گوشی شما دارای رزولوشن بالا می‌باشد و با آن مدت زیادی را صرف فیلمبرداری می‌کنید احتمالا گوشی شما پس داغ شود. البته دمای محیط هم می‌تواند در این امر تاثیرگذار باشد. کافی است برنامه دوربین را برای مدتی ببندید تا گوشی خنک شود.

علت داغ شدن موبایل

۲-بستن برنامه های اضافه

اگر چندین برنامه به طور همزمان باز باشند، باعث می‌شود گوشی پردازش بیشتری انجام دهد. که همین امر باعث داغ شدن گوشی موبایل می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم اپلیکیشن هایی که به آن ها نیاز ندارید را ببندید. همچنین زمانی که گوشی شما در شارژ قرار دارد تمامی برنامه ها باید بسته باشند تا به باتری فشار وارد نشود.

دلایل داغ شدن گوشی

۳-‌گوشی خود را مقابل نور خورشید و گرما قرار ندهید

یکی دیگر از دلایل داغ شدن موبایل، قرار گرفتن آن روبروی نور مستقیم خورشید می‌باشد. امروزه اکثر گوشی های هوشمند جذب حرارتی بالایی دارند که به همین دلیل نباید در معرض گرما قرار بگیرند. زیرا قرار گرفتن گوشی در معرض نور خورشید منجر به داغ شدن آن می‌شود.

۴-نور صفحه نمایش را کم کنید

باید بدانید که نور صفحه نمایش شارژ باتری زیادی را مصرف می‌کند. بر همین اساس بالا بودن نور نمایشگر گوشی شما می‌تواند باعث افزایش مصرف باتری و در نهایت منجر به داغ شدن گوشی شود. به همین دلیل بهتر است زمانی که بیرون از خانه هستید و یا با گوشی کار ندارید نور صفحه نمایش آن را کم کنید تا مصرف باتری کاهش یابد.

۵-بروزرسانی اپلیکیشن ها

یکی از راه های جلوگیری از داغ شدن گوشی موبایل، بروزرسانی سیستم عامل و برنامه ها می‌باشد. زیرا ممکن است در برخی از نسخه های قدیمی برنامه ها مشکلی وجود داشته باشد که مصرف انرژی را افزایش دهد و افزایش گرمای گجت را دنبال داشته باشد. از همین رو به روز نگه داشتن برنامه ها می‌تواند به خنک نگه داشتن گوشی کمک کند.

داغ شدن گوشی و راه های خنک کردن آن

۶-استفاده از کابل و شارژر اورجینال

استفاده از کابل و شارژر اصل توصیه ما به تمام کاربران گوشی های هوشمند است. استفاده از شارژر تقلبی عوارض بسیاری برای تلفن همراه شما به دنبال خواهد داشت. کاهش طول عمر باتری گوشی و خراب شدن ای سی گوشی از عوارض استفاده از شارژر و کابل شارژ تقلبی می‌باشد.

اگر هنگام شارژ کردن موبایل، متوجه داغ شدن باتری گوشی شوید بهتر است کابل و شارژر خود را بررسی کنید. پیشنهاد ما به شما این است که از شارژر اصلی برای شارژ گوشی خود استفاده کنید و چنانچه پس از استفاده از شارژر اصلی گوشی شما داغ نشد باید شارژر خود را عوض کنید.

همچنین خراب بودن آی سی گوشی هم می‌تواند سبب داغ شدن گوشی هنگام شارژ شدن شود. زیرا خراب بودن آی سی باعث می‌شود فرآیند شارژ گوشی دچار مشکل شود که در نتیجه به داغ شدن باتری موبایل منجر می‌شود.

داغ شدن باتری گوشی

۷-استفاده از قاب گوشی; یکی از دلایل داغ شدن موبایل

یکی از مواردی که منجر به داغ شدن گوشی موبایل می‌شود، استفاده از قاب محافظ بی‌کیفیت و نامناسب می‌باشد. برخی از قاب ها به گونه ای طراحی شده‌اند که جنس آن ها مانع رسیدن هوا به بدنه گوشی می‌شود و همین امر سبب داغ شدن بدنه موبایل می‌شود. ما به ما پیشنهاد می‌کنیم از یک قاب محافظ با کیفیت استفاده کنید و همچنین هنگام شارژ گوشی، قاب را از دستگاه جدا کنید.

۸-نصب یک آنتی ویروس معتبر

باید بدانید که ویروس ها و بدافزارها هم می‌توانند سبب دا شدن گوشی موبایل شما شوند. به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم از یک آنتی ویروس قوی مانند Bitdefender ،Avast و Kaspersky استفاده کنید تا گوشی خود را از هرگونه ویروس پاک کنید و سالم نگه دارید. این امر به داغ نشدن گوشی شما کمک خواهد کرد.

غلت داغ شدن باتری گوشی

۹-باتری گوشی را تا ۸۰ درصد شارژ کنید

بسیاری از کارشناسان با بررسی های خود به این نتیجه رسیدند که باتری گوشی را تا ۸۰ درصد شارژ کنید و توصیه کرده اند تا ۱۰۰ درصد باتری گوشی را شارژ نکنیم. زیرا طول عمر باتری کاهش می‌باید و خراب شدن باتری، در نهایت منجر به داغ شدن گوشی می‌شود.

۱۰-استفاده از باتری اورجینال

امروزه گوشی های نسل جدید از باتری های غیر قابل جدا شدن استفاده می‌کنند. اما اگر گوشی شما دارای باتری قابل جدا شدن است پیشنهاد می‌کنیم حتما از یک باتری اصل برای گوشی خود استفاده کنید. زیرا باتری تقلبی کارایی باتری های اورجینال را ندارند و به همین دلیل ممکن است سبب داغ شدن موبایل شما شود. همچنین استفاده از باتری فیک و تقلبی برای گوشی می‌تواند سایر قسمت های گوشی شما را هم دچار مشکل کند. پس به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما از باتری اصل و اورجینال برای گوشی خود استفاده کنید.

دلایل داغ شدن گوشی موبایل و روش های خنک کردن آن

راه های خنک کردن گوشی

اکنون می‌خواهیم روش های پایین آوردن دما گوشی را که کار آسانی هم هست به شما آموزش دهیم. اگر تلفن همراه شما داغ کرد، باید به دنبال راهی برای خنک کردن آن باشید. برای انجام این کار می‌توانید راه های زیر را انجام دهید.

  • حالت هواپیما را فعال کنید
  • اگر گوشی در حال شارژ است برای مدتی آن را از شارژ بکشید
  • قاب یا کاور موبایل را از گوشی خود جدا کنید
  • گوشی را جلوی یک پنکه یا باد کولر قرار دهید تا هوای خنک به آن برسد(اگر گوشی گرمای بالایی دارد این کار را زمانی انجام دهید که از حرارت گوشی شما کم شده باشد)
  • نور صفحه نمایش را کاهش دهید تا مصرف باتری کاهش یابد

شما با استفاده از این راه ها تا حدودی می‌توانید دمای گوشی خود را پایین بیاورید. اما باید توجه داشته باشید که گوشی نمی‌تواند در چند ثانیه خنک شود و برای خنک شدن آن هنگامی که روش های بالا را انجام دادید، باید مدتی صبر کنید. به این نکته هم دقت داشته باشید که از قرار دادن گوشی در یخچال و فریزر پرهیز کنید زیرا تغییر دمای ناگهانی می‌تواند به باتری گوشی آسیب بزند.

جمع بندی

ما در این مقاله دلایل داغ شدن گوشی موبایل و همچنین راه های خنک کردن آن را به شما آموزش دادیم. چنانچه مشکل شما با انجام راه های بالا حل نشد می‌توانید با کارشناسان سایت تکسو در تماس باشید تا در اسرع وقت مشکل تلفن همراه شما را رفع کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *