آموزش کامل و جامع ضدعفونی کردن گوشی موبایل

در این مقاله قصد داریم راه حلی برای ضدعفونی کردن گوشی موبایل از ویروس هایی نظیر کرونا و دیگر آلودگی ها به شما نشان دهیم تا با جلوگیری از آسیب دیدن گوشی موبایل خود، آن را تمیز نگه دارید. اما قبل از هر چیز باید به این نکته توجه کرد که برخی شوینده های خانگی به صفحه ی نمایش موبایل آسیب می‌رسانند، درحالی که دستمال های ضدعفونی کننده برای این منظور بی‌ضرر هستند.

شما در طول روز چندین ساعت از موبایل خود استفاده میکنید؛ خواه چت کنید و یا خواه لیست خرید خود را بررسی کنید. مطالعات اخیر نشان داده اند كه ویروس کرونای جدید در حدود ۹ روز بر روی بعضی از سطوح زنده باقی میماند، پس موبایل شما نیز از این قاعده مستثنی نیست. موبایل وسیله ای است که مرتباً با دست شما در تماس است و گاهی هنگام تماس تلفنی آن را به قسمتی از صورت خود نیز تماس می‌دهید. در این شرایط، هر باکتری، ویروس یا میکروب دیگری که روی سطوح موبایل وجود دارند، میتوانند از طریق پوست شما منتقل شوند.

ضدعفونی کردن گوشی

شستن صحیح دست ها می تواند به شما و عزیزانتان در جلوگیری از انتقال ویروس کمک کند، اما ضدعفونی کردن موبایل چطور؟ خبر خوب این است که ضدعفونی کردن موبایل، آسان است. شرکت اپل در سایت خود قید کرده است که شما می‌توانید با خیال راحت آیفون خود را با دستمال مرطوب ضدعفونی تمیز کنید. شرکت سامسونگ نیز به وب سایت خود چنین اضافه کرده است که می‌توانید از محلول ۷۰ درصد الکل، استفاده کرده و آن را با پارچه میکروفیبر، روی گوشی خود بمالید. راه ها و تکنیک های زیادی برای ضدعفونی کردن موبایل وجود دارد.
استفاده از روش های سخت گیرانه ی دیگر، ممکن است در ابتدا نتایج خوبی را به همراه داشته باشد، ولی در نهایت می توانند به صفحه (یا احتمالاً اجزای داخلی موبایل شما) آسیب برساند. ما در این مقاله قصد داریم، مواد ضدعفونی کننده و بهترین روش های بکارگیری آنها را برای ضدعفونی کردن موبایل، تمیز کردن لک های اثر انگشت، زدودن شن و پرز از درگاه ها و همچنین پاک کردن ترکیبات آرایشی از روی صفحه نمایش، معرفی کنیم. در ادامه این مطالب نیز طریقه ی تمیز کردن موبایل های ضد آب را به شما آموزش می‌دهیم.

اگر بعد از لمس کردن دستگیره درب های عمومی یا پیشخوان مغازه ها، موبایل خود را لمس کنید، ممکن است به این فکر باشید که هرچه سریعتر باید آن را با استفاده از الکل تمیز کنید. اما دست نگه دارید؛ بکارگیری مستقیم الکل می تواند پوشش های چربی گریز و آبگریزی که از صفحه نمایش و سایر درگاه های موبایل در برابر آب و روغن محافظت می‌کند را از بین ببرد. برخی از وب سایت ها پیشنهاد می‌کنند که خودتان ترکیبی از الکل و آب درست کنید، اما به دست آوردن غلظت مناسب بسیار مهم است. اگر در این امر دچار اشتباه شوید، ممکن است به گوشی خود آسیب وارد کنید.
امن ترین راه، استفاده از دستمال های ضد عفونی کننده حاوی ۷۰ درصد ایزوپروپیل الکل برای ضدعفونی کردن موبایل شما است. در گذشته، گفته می‌شد که از دستمال های ضدعفونی کننده برای تمیز کردن صفحه نمایش موبایل خود استفاده نکنید، اما اکنون شرکت اپل بر این باور است که استفاده از دستمال مرطوب Clorox و سایر محصولات با غلظت های مشابه، مناسب تر است.

ضدعفونی موبایل

دستورالعمل های اخیر شرکت AT & T که به تازگی اصلاح شده است، نشان می دهد كه شما باید “ضدعفونی كننده غیر ساینده یا مبتنی بر الكل (۷۰ درصد ایزوپروپیل) را مستقیماً بر روی یك پارچه نرم و بدون پرز اسپری كنید و در حالی كه موبایل خاموش است و در حال شارژ شدن نیست، روی سطوح موبایل بمالید. پست اولیه این شرکت، استفاده از دستمال های کاغذی را پیشنهاد می‌کرد، که بسیار ساینده هستند. AT&T در پست جدید خود، استفاده از پارچه نرم را نیز پیشنهاد می‌کند.

شرکت سامسونگ همچنین اخیراً بیان کرده است که می‌توانید یک محلول مبتنی بر الکل از ۷۰ درصد اتانول یا ایزوپروپیل الکل درست کرده و سپس آن را به کمک پارچه میکروفیبر بر روی سطوح موبایل بمالید. گزینه دیگر برای ضدعفونی کردن موبایل، استفاده از دستگاه PhoneSoap است که موبایل را در معرض اشعه UV قرار می‌دهد. شرکت سازنده این دستگاه ادعا می کند که اشعه UV می‌تواند ۹۹٫۹۹ درصد میکروب ها از جمله باکتری ها را از بین ببرد. تا آنجا که می‌دانیم، این مقوله در رابطه با ویروس کرونا آزمایش نشده است.

اما پیشنهاد ما برای ضدعفونی کردن گوشی موبایل چیست؟

به دلیل تجربیاتی که ما و همکارانمان در زمینه تعمیرات موبایل داشته ایم، اکثر افرادی که برای تعمیر موبایل های ضدعفونی شده ی خود مراجعه کرده اند، دلیل به وجود آمدن مشکلاتی چون جدا شدن صفحه نمایش از بدنه گوشی، خرابی قطعات داخلی، سوختن صفحه نمایش و غیره را ضدعفونی کردن های مداوم و اشتباه خود اعلام کرده اند که بعد از بررسی های ما و همکارانمان، صحت این موضوع تایید شده است.
اما چرا این مشکلات به وجود می‌آیند؟ باید بدانید که گوشی های موبایل مقاومت محدودی در برابر آب و یا مواد ضدعفونی کننده دارند و اگر در مدت زمان طولانی و یا دفعات زیاد و با روش های اشتباه اقدام به ضدعفونی کردن گوشی موبایل خود کنید، ممکن است خسارات جبران ناپذیری را به گوشی خود وارد کنید.

مراحل ضدعفونی کردن گوشی موبایل :

ضدعفونی کردن گوشی از ویروس کرونا

در مرحله اول: اگر از قاب استفاده می‌کنید، قاب گوشی خود را جدا کنید(می‌توانید قاب را به صورت جداگانه بشویید یا ضدعفونی کنید).
در مرحله دوم: باید از دستمال های بدون پرز و یا پارچه های بدون پرز استفاده کنید. ابتدا از اسپری های الکلی ۷۰ درصد استفاده کرده و از فاصله ۱۵ سانتی متری دو الی سه بار الکل را روی دستمال یا پارچه ی خود بزنید.
در مرحله سوم: به آرامی دستمال یا پارچه را روی سطوح گوشی بکشید(از اعمال فشار به گوشی خودداری کنید).
در ادامه نیز میتوانید با استفاده از قسمت خشک همان دستمال یا پارچه، ریز قطرات الکل را از گوشی پاک کنید.

به همین راحتی می‌توانید گوشی خود را ضدعفونی کنید.

تمیز کردن گوشی

اما برای تمیزکردن درگاه های گوشی مانند درگاه شارژر، اسپیکر یا جک هدفون میتوانید از گوش پاک کن نیز استفاده نمایید.

توجه: به گوشی هیچ فشاری اعمال نکنید و بلافاصله پس از استفاده، از طرف خشک گوش پاک کن سریعا درگاه هارا خشک کنید.

نحوه تمیز کردن لکه های اثر انگشت از روی صفحه نمایش موبایل

تمیز کردن لکه های روی گوشی

جلوگیری از ایجاد لکه های اثر انگشت روی سطوح مختلف موبایل بخصوص صفحه نمایش، کار سختی است زیرا پوست شما دائما در حال تولید چربی است. این بدان معناست که هر بار که موبایل خود را در دست می‌گیرید، لکه های اثر انگشت در سراسر آن ایجاد می‌شوند. امن ترین و موثرترین روش برای تمیز کردن این لکه ها از روی صفحه نمایش، استفاده از یک پارچه میکروفیبر است. اگر پارچه خشک کارساز نبود، از آب مقطر برای مرطوب کردن پارچه میکروفیبر استفاده کرده و سپس صفحه خود را پاک کنید. و در نظر داشته باشید که از پاشیدن مستقیم آب بر روی صفحه نمایش گوشی موبایلتان خودداری کنید. از این روش می‌توانید برای تمیز کردن تمامی زوایای دیگر موبایل خود نیز استفاده کنید. همچنین می‌توانید از برچسب های پاک کننده صفحه نمایش میکروفیبر که به پشت موبایل خود می‌چسبانید و در مواقع لزوم آن را بکار می‌برید، استفاده کنید.

نحوه تمیز کردن گردوخاک از روی گوشی موبایل

نحوه تمیز کردن گردوخاک از روی گوشی موبایل

گرد و خاک و پرز می‌تواند درگاه های کوچک موبایل شما را مسدود و درون شکاف هایی که بین صفحه نمایش و بدنه وجود دارد را پر کند. بهترین راه حل برای زدودن گردوخاک و پرز، استفاده از نوار اسکاچ است که می‌توانید آن را در امتداد شکاف ها، درون درگاه ها یا در تماس با بلندگو قرار دهید و آن را بچرخانید. چسبندگی این نوار باعث می شود که همه ی گردوخاک و پرزهایی که به موبایل متصل است، به نوار منتقل شود. برای سوراخ های کوچکتر بلندگو و شکاف های باریک که نوار اسکاچ به آن ها دسترسی ندارد، از خلال دندان یا یک ابزار مشابه برای این کار استفاده کنید. این ابزار ها همچنین می‌توانند برای تمیز کردن وسایل کوچک دیگر یا قسمت هایی از اتومبیل شما که دسترسی به آن ها سخت است، استفاده شوند.

نحوه تمیز کردن مواد آرایشی از روی موبایل

آموزش ضدعفونی کردن گوشی

زدودن ترکیبات آرایشی به شیوه ای کاملا ایمن:
حالتی را در نظر بگیرید که چهره خود را کاملا آرایش کرده اید و از طرفی نیاز به برقراری تماس با گوشی موبایل خود دارید. حدس می‌زنید که کدام قسمت از موبایل شما بیشترین تماس را با این ترکیبات آرایشی دارد؟ درست است، صفحه نمایش موبایل شما. ممکن است شما هر شب از پاک کننده های آرایش برای زدودن آرایش خود استفاده کنید، اما نباید از این پاک کننده ها برای پاک کردن صفحه نمایش موبایل استفاده کنید. این موضوع به این دلیل است که برخی مواد شیمیایی موجود در این پاک کننده ها می‌تواند به موبایل آسیب برساند. با این حال، می توانید موبایل خود را با برخی از پاک کننده های ترکیبات آرایشی، تمیز کنید.
از این بین می‌توان به محصولات شرکت Whoosh اشاره کرد. این شرکت ادعا می کند که محصولاتش برای همه صفحه نمایش ها بی ضرر است و حاوی الکل، کلر، آمونیاک یا فسفات است که می توانند به پوشش های مختلف صفحه نمایش آسیب برسانند، نیست. برای پاک کردن ترکیبات آرایشی از روی صفحه نمایش، یک تکه پارچه میکروفیبر آغشته به آب نیز می‌تواند کمک کننده باشد. برای این منظور پارچه را بطور کامل خیس نکنید، بلکه از بطری اسپری برای پاشیدن آب به پارچه استفاده کنید. هرچه مقدار آب کمتر باشد، بهتر است.

آیا می‌توانیم موبایل های ضد آب را بشوئیم؟ اگر موبایل ضد آب شما دارای IP67 و بالاتر باشد، می‌توانید آن را با آب بشویید. اگرچه این موبایل ها، مانند آیفون ۷، سری گلکسی اس سامسونگ و موبایل های جدیدتر می‌توانند تا ۳۰ دقیقه در عمق ۳ فوتی آب مقاومت کنند، اما استفاده از پارچه مرطوب یا خیس خیلی بهتر است. پس از تمیز کردن موبایل خود به روش غوطه وری یا استفاده از دستمال خیس، آن را با یک پارچه خشک و نرم خشک کنید. حتماً همه بلندگوها و پورت ها را خشک کنید.
غوطه ور کردن موبایل در آب یا استفاده از آن در زیر شیر آب، باعث ورود آب به درگاه ها می شود و این بدان معنی است که تا زمانی که درگاه شارژر خشک نشود، قادر به شارژ آن نخواهید بود و این باعث اتلاف وقت شما نیز می‌شود. به یاد داشته باشید که مزیت داشتن موبایل ضد آب، تنها آرامش خاطر شما در حین افتادن موبایل در داخل آب است. اکنون که موبایل شما تمیز شده است، با تمیز نگاه داشتن دست های خود می‌توانید تمیز ماندن گوشی موبایل را تمدید کنید تا احتیاجی به تکرر بیش از حد ضدعفونی کردن موبایل نباشد.

ضدعفونی کردن گوشی موبایل

۸ مورد که در ضدعفونی کردن موبایل نباید از آن ها استفاده کرد

۱- شوینده در و پنجره

وقتی آیینه ها و شیشه ی در و پنجره را با این شویینده ها تمیز می‌کنید، نتیجه ی آن بسیار باب میل است. اما سوال اینجاست که آیا این شوینده ها برای موبایل شما هم مناسب است؟ اگر در پاسخ به این سوال می‌گویید بله، باید بگوییم که اشتباه می‌کنید. برخی از موبایل های جدیدتر، مانند آیفون XR دارای یک پوشش محافظ در برابر آب و روغن هستند که با گذشت زمان تحلیل می‌رود. استفاده از پاک کننده های قوی می‌تواند این پوشش را از بین ببرد، در نتیجه صفحه نمایش موبایل شما در برابر خراش آسیب پذیرتر می‌شود. James LeBeau، استادیار علوم و مهندسی مواد در دانشگاه MIT اظهار داشته است که هرگونه پاک کننده که محتوی مواد ساینده است می‌تواند سطح را بخراشد، بنابراین نباید از آن ها برای ضدعفونی کردن موبایل استفاده کرد.

۲- شوینده های آشپزخانه

تمیز کردن موبایل با این مواد، قابلیت ضد خش صفحه نمایش را از بین نمی‌برد اما پوشش محافظ صفحه را به مرور تخریب می‌کند. به همین دلیل شرکت اپل پیشنهاد می‌کند که از محصولات تمیز کننده خانگی، ازجمله سفیدکننده برای تمیز کردن آیفون خود استفاده نکنید. برای مثال شرکت تولید کننده مواد شوینده Bar Keepers Friend اظهار داشت که فرمولاسیون ساینده این شوینده ممکن است به لایه محافظ آسیب برساند.

۳- دستمال کاغذی

شما از دستمال کاغذی ممکن است برای تمیزکاری میزتان استفاده کنید اما باید آنها را از موبایل خود دور نگه دارید. باید توجه کنید که این کاغذ می‌تواند خرد شود یا پرز داشته باشد و این ذرات ریز کاغذ می‌تواند روی صفحه نمایش خراش ایجاد کند.

۴- محلول های الکلی

از آنجا که بسیاری ازموبایل های جدید دارای پوشش محافظ هستند، مالیدن الکل می‌تواند روند تحلیل آن را با گذشت زمان سریعتر کند و احتمال ایجاد خراش روی صفحه نمایش را افزایش دهد. شرکت اپل می‌گوید برای تمیز کردن موبایل خود از الکل استفاده نکنید.

۵- پاک کننده های آرایشی

همانطور که گفته شد برخی از پاک کننده های آرایشی ممکن است حاوی مواد شیمیایی باشند که به صفحه نمایش موبایل آسیب می‌رسانند. پیشنهاد می‌کنیم که بجای استفاده از پاک کننده های آرایشی از یک پارچه نرم آغشته به مقدار کمی آب استفاده کنید.

۶- هوای فشرده

موبایل شما دستگاه ظریفی است، بنابراین دمیدن هوای شدید به درگاه های آن می‌تواند صدماتی جدی را به خصوص در قسمت میکروفن موبایل شما وارد کند. شرکت های فنی، مانند اپل، خصوصا در این مورد هشدار می‌دهند که از هوای فشرده برای تمیز کردن موبایل استفاده نکنید.

۷- مایع ظرفشویی و صابون های دست و صورت

در حالی که مایع ظرفشویی و صابون های دست شما ممکن است ملایم باشند اما تنها راه استفاده از آنها ترکیب آنها با آب است. اکثر شرکت های سازنده موبایل پیشنهاد می‌کنند آب را از تلفن خود دور نگه دارید، بنابراین دوباره به یک دستمال مرطوب بسنده کنید.

۸- سرکه

در این رابطه خیلی مراقب باشید. سرکه پوشش محافظ صفحه نمایش را از بین می‌برد. می‌توانید از سرکه بسیار رقیق شده برای تمیز کردن سایر قسمت های گوشی خود استفاده کنید. اما پیشنهاد می‌کنیم استفاده از سرکه را به هیچ عنوان جزو گزینه های خود قرار ندهید.

موارد و نکات بسیار زیادی در سطح اینترنت در خصوص استفاده از مواد ضدعفونی کننده و ضدعفونی کردن گوشی موبایل وجود دارد که هر کدام نکات مفیدی را به شما آموزش می‌دهد. ما تلاش کردیم تا بصورت خلاصه تمامی نکات مهم در ارتباط با این موضوع را برای شما در قالب یک مقاله گردآوری کنیم.

درصورتی که تجربیاتی در ارتباط با این موضوع دارید و یا نکات دیگری مد نظر دارید از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

برای بازدید از فروشگاه اینترنتی تکسو کلیک کنید

10 دیدگاه برای “آموزش کامل و جامع ضدعفونی کردن گوشی موبایل

  1. رحمان گفته:

    بسیار مفید و عالی. تو این شرایط که مدام باید گوشی ها رو ضد عفونی کنیم این مطلب بسیار بدرد بخور هست.

  2. علی الهایی گفته:

    من چندین بار با الکل گوشیم رو ضد عفونی کردم که متاسفانه صفحه نمایشمو خراب کرد و مجبور شدم عوضش کنم.

  3. مرضیه گفته:

    من چند بار گوشیمو با الکل مستقیما ضد عفونی میکردم و همش نگران بودم که نمایشگرم خراب شه اما الان دیگه میدونم چیکار کنم. ممنون بابت مطلب خوبتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *