علت خراب شدن کابل شارژر آیفون و راه های محافظت از آن

یکی از مشکلاتی که کاربران گوشی های هوشمند آیفون و آیپد با کمپانی اپل دارند این است که پس از گذشت مدتی کابل و شارژر اپلشان خراب می‌شود و باید اقدام به خرید کابل و شارژر آیفون جدید بکنند. شاید بارها این سوال را از خود پرسیده باشید که چرا کابل شارژر آیفونی که استفاده می‌کنم زود تر از سایر کابل شارژر ها خراب می‌شود. آیا محصولات شرکت اپل بی کیفیت هستند؟ و یا کمپانی اپل از قصد محصولاتش را به گونه‌ای به کاربرانش می‌فروشد تا پس از مدتی خراب شوند و کاربر دوباره برای خرید آن ها هزینه کند؟ اگر شما هم از آن دسته از افراد هستید که اینگونه فکر می‌کنید، باید به شما بگوییم که اشتباه می‌کنید.
کابل شارژرهای آیفون و‌ آیپد هم مانند سایر کابل و شارژرها از کیفیت بالایی برخوردارند و تنها در صورتی زود خراب می‌شوند که از آن ها استفاده نادرست کرده باشید. کابل شارژرهای آیفون اورجینال در صورت استفاده صحیح معمولا تا ۴ سال برای شما کار می‌کنند که زمان زیادی است. اما اگر زود تر از ۴ سال دچار مشکلاتی چون پارگی، قطعی و پوسیدگی شد احتمالا با آن به خوبی رفتر نکرده‌اید. زیرا نحوه رفتار شما با کابل شارژر تاثیر زیادی در طول عمر آن دارد.

حال امروزه کاربران گوشی های هوشمند از لوازم جانبی های بسیاری برای موبایل خود استفاده می‌کنند که از مهم ترین و اصلی ترین آن ها می‌توان به کابل شارژ و شارژر ها اشاره کرد. معمولا هنگام خرید گوشی یک کابل و شارژر اصل هم به همراه آن به شما داده می‌شود اما در بسیاری از موارد این شارژرها به دلیل استفاده نادریت کاربران زودتر از موعد خراب شده‌اند و مشکلاتی را برای آن ها به وجود آورده‌اند. اکنون ما در این مقاله قصد داریم که علت خراب شدن کابل شارژر آیفون که یکی از مشکلات رایج کاربران است را به شما شرح دهیم و همچنین راه های محافظت و نحوه استفاده صحیح از آن را به شما آموزش دهیم تا به خوبی مدت زیادی از شارژر خود استفاده کنید.

حل مشکل خراب شدن کابل شارژر آیفون

علت خراب شدن کابل شارژ آیفون

همانطور که در بالا گفتیم خراب شدن کابل شارژر آیفون یکی از مشکلات رایج کاربران اپل می‌باشد که با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. اما این خرابی می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد که ما در ادامه آن ها را به شما شرح می‌دهیم.

۱-قرار گرفتن کابل در شرایط نامناسب

یکی از رفتار اشتباه کاربران برای خراب شدن کابل شارژر، قرار دادن آن در موقعیت نامناسب و در نهایت تحت فشار گذاشن آن است. اگر کابل شارژ در موقعیتی باشد که تحت فشار قرار بگیر، می‌تواند سبب پارگی کابل شارژ و خراب شدن آن شود. همچنین اگر زیاد آن را بپیچانید می‌تواند باعث بروز اختلال در کابل شارژر شود. به همین دلیل هنگامی که می‌خواهید از کابل شارژ استفاده کنید سعی کنید هیچ فشاری به آن وارد نشود.

حل مشکل خراب شدن کابل شارژر آیفون

۲-جدا کردن کابل شارژ از گوشی به صورت نادرست

یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند منجر به خراب شدن کابل شارژر آیفون شما شود، جداسازی نادرست کابل از سوکت گوشی می‌باشد. بعضی ها برای جدا کردن آن از گوشی سیم شارژ را می‌گیرند و می‌کشند که همین امر می‌تواند علاوه بر خراب کردن کابل شارژ، پرت گوشی شما هم دچار مشکل کند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم برای کشیدن کابل شارژ از گوشی ابتدا سر سوکت کابل را بگیری و به آرامی آن را از پورت گوشی جدا کنید.

۳-برخورد آب با با کابل شارژ

سومین موردی که می‌تواند کابل شارژر آیفون را خراب کند، برخورد آب با کابل می‌باشد. دست زدن به پورت گوشی یا سوکت کابل با دست خیس و یا بخورد ناگهانی آب با آن ها سبب خرابی کابل شارژ و همچنین پورت گوشی می‌شود. به همین دلیل باید مراقب باشید به هیچ عنوان با دست خیس به کابل شارژر خود دست نزنید.

محافظت از کابل شارژر آیفون

۴-له شدن و پاره شدن کابل

دلیل اخر خراب شدن کابل شارژر آیفون هم قرار دادن جسم های سنگین بر روی کابل شارژ می‌باشد. برای مثال اگر چند ساعت پایه میز و صندلی برو روی کابل شارژر قرار بگیرد احتمال پاره شدن و له شدن کابل و در نهایت خراب شدن آن بسیار بالاست.

چگونه از کابل شارژر خود محافظت کنیم؟

همانطور که مشاده کردید در قسمت بالا علت خرابی کابل شارژرها را به شما توضیح دادیم. اکنون با ما همراه شوید تا در ادامه راه های محافظت از کابل شارژر را به شما آموزش دهیم.

دلیل خراب شدن کابل شارژر آیفون

۱-استفاده از محافظ برای کابل شارژر

یکی از مهم ترین کارهایی که می‌تواند از کابل شارژر آیفون شما محافظت کند، استفاده از روکش محافظ برای آن می‌باشد. روش های زیادی برای محافظت از کابل شارژ وجود دارد که می‌توانید از آ» ها برای محافظت از سیم شارژر خود استفاده کنید. این روش ها عبارتند از:

  • استفاده از محافظ کابل شارژر: محافظ های سیم شارژر در انواع مختلفی تولید و طراحی شده اند که می‌توانید محافظ کابل مورد نظر خود را فروشگاه های معتبر تهیه نمایید.
  • استفاده از چسب برق: برای جلوگیری از خمیدگی سیم شارژر خود می‌توانید کابل خود را به وسیله چسب برق به طور کامل بپوشانید که کابل محکم بایستد و دچار خمیدگی نشود.
  • استفاده از فنر بر روی کابل؛ یکی دیگر از راه های جلوگیری از خم شدن کابل شارژر استفاده از فنر است. شما می‌توانید با گذاشتن یک فنر روی کابل شارژر خود از خم شدن آن جلوگیری کنید.

حال به شما پیشنهاد می‌کنیم با استفاده از روش های بالا یک محافظ کابل شارژر برای خود تهیه کنید تا طول عمر کابل شارژر آيفون خود را افزایش دهید.

آسیب دیدن کابل شارژر آیفون

۲-در هنگام شارژ از گوشی استفاده نکنید

یکی از کارهایی که می‌تواند منجر به خراب شدن کابل شارژر آیفون شما شود، استفاده از گوشی در شارژ است. به این صورت که هنگامی در حال کار با گوشی در شارژ هستید علاوه بر خطراتی چون منفجر شدن گوشی که دارد، می‌تواند سبب خم شدن و فشار آمدن به کابل سیم شارژر شود که پس از مدتی در روند کابل شارژر اختلال ایجاد می‌کند.

۳-هیچوقت کابل شارژر را گره نزنید

یکی از عادات اشتباه رایج میان کاربران گوشی های هوشمند، گره زدن سیم شارژر می‌باشد که این کار در دراز مدت عملکرد کابل شارژ را کاهش می‌دهد.

مشکل خراب شدن کابل شارژر آیفون

۴-قرار دادن کابل شارژ در موقعیت مناسب

یکی دیگر از نکاتی که باید هنگام شارژ گوشی رعایت کنید، قرار دادن کابل شارژر در موقعیت مناسب می‌باشد. به این معنی که کابل شارژر را ظوری قرار دهید که هیچ فشاری روی آن نباشد و یا جسم سنگینی بر روی آن قرار نگیرد. همچنین سعی کنید از پیچیده شدن کابل شارژ جلوگیری کنید.

حال با استفاده از روش های بالا می‌توانید کابل شارژر آیفون خود را برای مدت زیادی سالم نگه دارید و از خراب شدن آن در کوتاه مدت جلوگیری کنید.

 

چرا کابل شارژر آیفون خراب می شود؟

سعی کنید همیشه از کابل شارژر های اصل استفاده کنید

یکی از دلایلی که کاربران مجبور می‌شوند زود به زود کابل شارژر خود را عوض کنند، استفاده از کابل های فیک و تقلبی می‌باشد. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که یک کابل شارژر جدید را خریداری کرده‌اید و پس از گذشت مدت کوتاهی مجبور به خرید یک کابل شارژر تازه شده‌اید. استفاده از کابل شارژر های تقلبی نه تنها باعث می‌شوند پس از مدت کوتاهی دوباره هزینه کنید، بلکه باعث خراب شدن آداپتور شارژر و حتی باتری گوشی هم می‌شوند. به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌کنیم همیشه از کابل شارژرهای اصل و اورجینال استفاده کنید.

از کابل شارژر پاره شده استفاده نکنید

آخرین نکته ای که در رابطه با استفاده از کابل شارژر آیفون باید بدانید این است که هیچوقت از کابل شارژر های پاره و پوسیده استفاده نکنید. زیرا استفاده از کابل هایی که دچار پارگی شده‌اند علاوه بر آسیب زدن به گوشی می‌تواند خطراتی چون آنش سوزی هم به دنبال داشته باشد. همچنین به شما پیشنهاد می‌کنیم به دنبال تعمیر کابل های پاره و پوسیده خود نباشید، زیرا کارایی یک کابل شارژر نو را ندارد که می‌تواند به باتری گوشی شما صدمه بزند.

به طور کلی به شما پیشنهاد می‌کنیم همیشه از کابل های اصل و اورجینال استفاده کنید تا به آداپتور و گوشی شما آسیبی وارد نشود.

جمع بندی

ما در این مقاله دلیل خراب شدن کابل شارژر آیفون و راه های محافظت از آن را به شما توضیح دادیم تا بتوانید از سیم شارژر خود به بهترین نحو استفاده کنید و طول عمر آن را افزایش دهید. در کل پیشنهاد می‌کنیم اگر یک کابل شارژر اصل دارید آن را با یک روکش یا محافظ کابل بپوشانید تا از هرگونه خرابی آن را دور نگه دارید. حال اگر سوال و یا پیشنهادی درباره این مقاله دارید می‌توانید در قسمت نظرات برای ما کامنت کنید تا کارشناسان سایت تکسو در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *